Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 17/11/2018.

QA Engineer

00-872 Warszawa, mazowieckie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

For our Client - worldwide leader providing software for the service and online booking in travel industry we are currently seeking for candidates for the position of a QA Engineer in Warsaw.

Job specification:

  • Participate to the delivery session of the new version of company’s products , as well as new development from Development teams with strong focus on testability in the eco system environment of a set of customers
  • Interface with Application Development and Product Management teams to maintain and extend functional knowledge in order to permit test scripts design and maintenance of applications
  • Organise meeting with development and product definition in order to determine the configuration, set-up, methods and tools needed to perform the test of the functionality
  • Interface with relevant departments to identify interaction with other packages and ensure functional compatibility, risks and dependencies
  • Build test plans and review it with Development team and PDEF teams
  • Reviewing requirements for testability, traceability (matrix coverage)
  • Scripts creation and execution based on customer requirements and specification
  • Creation and execution of Test plans based on customer configurations and specificities
  • Follow-up of defects opened during the test validation
  • Participate to different meetings during the validation cycle: Integration meetings, defect triage meetings, preproduction meetings
  • Recording and Monitoring of test results within Quality Center or the test plan excel sheets
  • Ensure compliance of the delivered functionality and system integrity, and perform functional sign off
  • Ensure production integrity by validating and prioritizing reported problems prior to production load.
  • Ensure execution and analysis of tests and give final approval for load to Production
  • Maintain, improve and plan the evolution of test scripts and scenarios
  • Define the test coverage for automation
  • Validation of new features in scrum methodology or V cycle

Wymagania

Requirements:

  • University degree in Computer Science or related field, or equivalent work experience
  • Curiosity, willing to go deeper in the tests and learn the eco system of a set of main customers to ensure no issues will be detected by the customers
  • Willing to learn complex products and interactions with eco system of the main customers
  • ISTQB certification is a plus
  • Knowledge of Test tool
  • ALM (HP)
  • Selenium scripts , python is a plus
  • Ability to manage Test processes
  • Good understanding of testing methodologies and industry standards
  • Fluent English

Nice to have:

  • Knowledge of reservations applications

We offer:

  • Stable long-term cooperation
  • Challenging work in a dynamic international environment and great potential for development
  • Co-operation and the possibility of exchanging knowledge with a team of professionals from global consulting company
  • Benefits package including, among others medical care, Multisport card and possibility to participate in interesting events

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
24/10/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Liczba wakatów:
3
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Praca IT - Hardware / Information Systems , Praca IT - Konsulting , Praca IT - Kontrola jakości