Project Developer Photovoltaics Poland

Katowice, śląskie

ABO Wind AG

Opis stanowiska pracy

Your Tasks

  • You acquire new sites for ground-mounted photovoltaic systems
  • You identify photovoltaics projects under development by other market players
  • You negotiate contracts with property owners and municipalities
  • You commission and coordinate experts
  • You prepare applications and grid connection contracts in close cooperation with your colleagues in Germany
  • You see projects through to commissioning
  • You support the team in setting up a local office in Poland

Your Profile

  • You have a degree (geography, electrical engineering, renewable energies or a similar degree)
  • You have several years of professional experience with developing or managing photovoltaic and/or wind energy projects in Poland
  • You are highly skilled in MS Office and GIS
  • You are fluent in Polish and have good knowledge of German and/or English
  • You have strong acquisition and negotiating skills as well as a self-confident demeanour
  • You are willing to travel

Our Offer

  • Interesting and diversified opportunities in the fast-growing renewables sector
  • Wide range of tasks within a competent and dedicated team
  • Scope for continued professional development
  • Friendly working atmosphere and an open communication climate

Wymagania

We look forward to receiving your application via our online form.

Od 1996 roku ABO Wind z powodzeniem rozwija projekty związane z energią odnawialną. Co roku... budujemy instalacje o wartości inwestycji 300 mln euro. Około 500 pracowników na całym świecie z zapałem pracuje nad planowaniem, finansowaniem, budową, zarządzaniem i serwisem instalacji w celu zapewnienia zrównoważonych dostaw energii.  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
22/07/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe inżynierskie
Praca BHP / Ochrona środowiska , Praca Energetyka , Praca Inżynieria , Praca Elektronika / Telekomunikacja