Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 17/10/2017.

Production Planning & Customer Service Manager

Śląśk, śląskie

Michael Page

Opis stanowiska pracy

The person in this position will be responsible for managing the entire chain of planning, pre productopn and customer care. He will be a key member of local Management Team reporting directly into Operations Director in Poland.

Client Details

For an international client, active in the field of importing, wholesaling, distribution and printing goods production, in connection with the develop of a newly strategic plant in Poland - Silesia we are looking for ambitious individuals for the position of Production Planning & Customer Service Manager. The person appointed for this position will be a key member of local Management Team reporting directly into Operations Director in Poland.

Description

  • Manage the entire chain of planning & preparing production and customer care,
  • Support standardisation and alignment of processes to provide cost savings and improved service levels,
  • Play an critical role in decision-making processes as a member of local Management Team to ensure strategic plan and goal achievement,
  • Manage the production planning, preproduction, and customer service teams,
  • Monitor, encourage and reward the team to ensure high performance,
  • Lead, motivate and support a large team within a time-sensitive and demanding environment,
  • Implement change and contribute in cross-functional initiatives,
  • Ensure the establishment and continuous improvement of the customer service process and monitor the processing of order flows, SLA's, complaints and expectations,
  • Creation of a seamless alignment between customer expectations and production areas.

Profile

  • Bachelor's Degree required,
  • Advance ability to manage big group of workers,
  • Experience - around 5 years on managerial positions in companies +500 FTE,
  • Experience in distribution or manufacturing environment,
  • Fluency in English,
  • Experience working in an international company,
  • Ability to demonstrate effective problem-solving and analytical capability,
  • Hands-on approach and process management orientation,
  • Ability to convey a clear and compelling vision and make the connection between vision and daily work.

Job Offer

  • Competitive salary,
  • Additional benefits (medical coverage, social benefits),
  • Work on an independent position,
  • Real impact on company business,
  • Possibility of career development in international environment.

Światowy lider doradztwa personalnego, posiadający 164 biura w 34 krajach na całym... świecie. Ponad 35 lat doświadczenia pozwoliło nam wypracować skuteczne metody pracy oraz długą listę usatysfakcjonowanych Firm oraz Kandydatów. Nasi konsultanci zawsze posiadają doświadczenie biznesowe wyniesione z obszarów dla których rekrutują, znają środowisko oraz mechanizmy rządzące rynkiem. Połączenie wyspecjalizowanych konsultantów oraz globalnej bazy danych, sprawia, że działamy sprawnie i efektywnie, zawsze odpowiadając na potrzeby naszych Klientów.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
15/09/2017
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Bez doświadczenia
Min. wykształcenie:
Bez wykształcenia
Praca Transport / Spedycja / Dystrybucja , Praca Kadra zarządzająca