Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 12/11/2018.

Process and Product Engineer

śląskie, śląskie

Michael Page

Opis stanowiska pracy

Responsibility for product development according to company's technology portfolio. Impact on the operational activity of the department - be the only representative of the product business line in the Polish plant.

Client Details

Our client is an international organisation, a tier 1 manufacturer in the automotive industry, a well - renowned brand. Currently, due to a further company development, we are looking for talented, pro-business focused with engineering background and fluent German speaking individuals, who are eager to join a dynamic, high-end automotive company.

The person on this position will be reporting directly to the Head of Product Development and will be supporting German clients.

Description

  • Define, validate and quote the optimal product concept according to company's technology portfolio
  • Ensure successful Product Validation at Customer by optimising product, process and specifications in order to meet all the requirements
  • Initiate tests and trials vs. critical characteristics whenever necessary
  • Support and drive Design FMEA
  • Evaluate any possible patent infringement risk involving the competent department
  • Support the definition of minimum/optimal tooling and equipment requirements
  • Ensure smooth and effective handover RFQ phase, through development and serial life
  • Responsible for introduction of innovations in Customer projects
  • Support engineering changes and continuous improvement from award until EOP
  • Ensure profitable and smooth development

Profile

  • Relevant experience in carpet products or textile products
  • Engineer degree
  • Fluent German and English
  • Nice to have understanding of OEMs requirements and experience in the automotive industry (tier 1/ tier 2)

Job Offer

  • The opportunity to gain valuable experience in a global automotive company
  • Impact on the operational activity of the department - be the only representative of the product business line in the Polish plant
  • Work in an international environment - within the company as well as with OEMs representatives
  • Attractive salary and benefits package
  • Relocation support

Światowy lider doradztwa personalnego, posiadający 164 biura w 34 krajach na całym... świecie. Ponad 35 lat doświadczenia pozwoliło nam wypracować skuteczne metody pracy oraz długą listę usatysfakcjonowanych Firm oraz Kandydatów. Nasi konsultanci zawsze posiadają doświadczenie biznesowe wyniesione z obszarów dla których rekrutują, znają środowisko oraz mechanizmy rządzące rynkiem. Połączenie wyspecjalizowanych konsultantów oraz globalnej bazy danych, sprawia, że działamy sprawnie i efektywnie, zawsze odpowiadając na potrzeby naszych Klientów.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
29/06/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca Motoryzacja / Automotive