Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 22/02/2019.

NOC Service Engineer

00-872 Warszawa, mazowieckie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

International Comapany, which have their offices in America, Europe, Middle Eeast and Asia Pacific looking for fluent in English, experienced in NOC / network support person for team working in city centre in Warsaw.

Project scope:

  • Industry: Information Technology, computer and network security
  • Work schedule: 12 -hours work shift
  • Salary: PLN 5500-6500 (depends on experience)
  • Location: Warsaw city center.

Responsibilities:

  • Troubleshoots network problems and outages and provides Level 2 Network Triage support;
  • Provides escalation level support for Tier1 and Level 1 team;
  • Performs network monitoring and create the tickets for events and incidents;
  • Monitors network tools and devices, software health and network tools health checks;
  • Owns incident bridge setups, escalation calls and cross-functional coordination to drive for a quick closure of the incident or trouble ticket;
  • Performs Network Service fulfilment for quote to cash transactional tickets for all network and data center products (Interconnections, DCIM etc.).

Wymagania

What will be expected of you:

  • Fluent English skills – written and verbal – is a must;
  • Ability to work in Poland (EU citizen EU or Polish work permit holder) - is a must;
  • 3+ years proven experience in level 2 network support;
  • Ideal candidate will have a background JUNIPER equipment and networks;
  • Knowledge internet network technologies and protocols: BGP, OSPF, VRRP, MPLS, HSRP;
  • Developed knowledge Optical Transport Network Protocols like OTU, DWDM, SDH;
  • Bachelor's degree in computer science or related engineering discipline preferred.

We offer:

  • Full time job agreement;
  • Competitive salary and benefits (including VIP medical coverage);
  • Pre-paid lunch cards;
  • Employment in a stable company with an established position in the market;
  • International business travels for trainings;
  • Training package to further master your hard as well as soft skills;
  • Office in Warsaw city centre.

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
31/01/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Średnie ogólnokształcące
Branża / kategoria:
Praca IT - Konsulting