Opis stanowiska pracy

In Cyclad we work with a top international IT services provider in order to boost their potential in delivering outstanding, cutting edge technologies that shape the world of the future. Currently we help to extend Development Team one of the largest international rail transportation investor in Poland. The teams are dispersed among the Europe but the second largest office is in Katowice. There are therefore multiple development opportunities and we want you to become a part of this winning international team. We are looking for .Net Developer to participate in development of big Company’s project – transport’s diagnostic system that helps to identify services issues before they occur and pinpoint problems accurately when they have occurred

Bring your ideas with you and don’t be afraid to have them fulfilled!

Project information:

  • Industry: Transport
  • Type of project: Software development
  • Location: Katowice
  • Working hours: 7:00/9:00 - 15:00/17:00
  • Project language: English
  • Remuneration: 400-800 PLN/D (depends on experience)
  • Contract type: Employment contract or B2B
  • Assignment start: ASAP (depends on your availability)

Responsibilities:

  • Design software using .Net/C# and related technologies based on company needs and project goals
  • Prepare estimates to complete work tasks, monitor engineering progress against budget throughout project duration
  • Generate and oversee technical deliverables to ensure schedule and quality of work are maintained
  • Work as a team in a dynamic work environment
  • Production environment maintaining (e.g., SQL Server database) and test environment (Jenkins)
  • Required technical documentation providing
  • Participating in daily Scrum meeting

Wymagania

Requirements:

  • 2+ years of experience in Software Development using .Net/C# and related technologies is a must
  • Experience with several of the following technologies: RabbitMQ, WCF, NHibernate, Bootstrap, AngularJS, Kendo UI (by Telerik), GoogleMaps, ASP.NET Web API 2, Highcharts
  • Knowledge of AngularJS
  • Knowledge of Elasticsearch
  • Bachelor’s Degree in Computer Science, Computer Engineering, Electrical Engineering or equivalent
  • English min. B2 is a must
  • Knowledge of C++ will be strong advantage

We offer:

  • Stable employment contract on B2B or regular Employment contract
  • Competitive salary range
  • Opportunity to participate in external and internal trainings
  • Very good working atmosphere in a young harmonious team
  • Possibility of knowledge transfer BT to Italy
  • Multisport card
  • Private medical care (Signal Iduna)

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
23/03/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Przedział wynagrodzenia:
8.000,00 zł - 16.000,00 zł / miesięcznie (Brutto)
Branża / kategoria:
Praca IT - Programowanie / Analizy