Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 23/10/2018.

National Sales Engineer (m/f)

Śląskie, śląskie

Michael Page

Opis stanowiska pracy

Sales Engineer will be responsible for generating profitable sales with current, new, and prospective clients.

Client Details

Our client, a leading environmental technology company, specialised in air purification for industry is looking for National Sales Engineer.

Description

  • Focuses on major industrial project typically involving various customer levels
  • Act as the trusted representative of the Company in new business development efforts, as well as management of existing customer relationships
  • Develop and implement business growth plan for assigned strategic market
  • Develop a sales pipeline and execute towards the established business plan
  • Draws up offers for the customer/prospect on the requested application
  • Searches for solutions and keeps on going in order to make longer sales projects successful
  • Work closely with the in-house technical teams
  • Attend industry conferences and/or trade shows

Profile

  • Technical degree
  • Minimum 3 years profitable sales related experience. Experience selling in the industrial equipment industry high preferred
  • Experience in selling long project sales cycle
  • Ability to work autonomously, and as a team; self-motivated
  • Result oriented and eager to learn by listening to market need
  • Strong business acumen and strategic analysis experience
  • Proven success rate in business development & sales
  • Must have excellent math skills, problem solving and decision making skills
  • Proven history of being reliable and dependable; ability to perform work with minimal to no supervision/ assistance
  • Strong technical aptitude
  • Ability to travel in Poland
  • Good knowledge of English

Job Offer

  • Our Client offers very good working conditions in international environment
  • Base salary and performance based bonus
  • All working tools and company car are provided
  • Home Office

Światowy lider doradztwa personalnego, posiadający 164 biura w 34 krajach na całym... świecie. Ponad 35 lat doświadczenia pozwoliło nam wypracować skuteczne metody pracy oraz długą listę usatysfakcjonowanych Firm oraz Kandydatów. Nasi konsultanci zawsze posiadają doświadczenie biznesowe wyniesione z obszarów dla których rekrutują, znają środowisko oraz mechanizmy rządzące rynkiem. Połączenie wyspecjalizowanych konsultantów oraz globalnej bazy danych, sprawia, że działamy sprawnie i efektywnie, zawsze odpowiadając na potrzeby naszych Klientów.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
27/04/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 5 do 10 lat
Min. wykształcenie:
Bez wykształcenia
Branża / kategoria:
Praca Instalacje / Utrzymanie / Serwis