Multimedia Specialist / Graphic designer

Wrocław, dolnośląskie

Adecco Poland Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Responsibilities:

• Support the organization with the creation as well as the review of assets that come through the businesses.
• Active involvement in concept creation and execution of promotional and demand generation assets across an industry, sales channel or business.

Education and Experience:

• Graduate or Post graduate degree in Fine Arts/ Visual arts/ Multimedia/ Marketing communications.
• Professionals from the communication / media industry with 3 -5 years of experience in marketing communications, direct / digital marketing.
• Great communication skills in English.
• Comfortable with being creative while following a framework.
• Experience with engaging directly with different levels of company executives to fulfill requests.
• Demonstrable video editing ability.
• Ability to demonstrate a strong work portfolio (print, web and video).
• Proficient in PowerPoint development/adaption.
• Great eye for detail and proofing.
• Have hands on experience in wide range of media such as print, typography, video and digital design; to feedback on compositions and layouts, with the occasional need to redesign assets.
• Illustration and iconographic skills to support the development of new assets.
• Ability to understand and provide design and communication solutions to link messaging to desired business results.
• Ability to handle any project from start to finish.

 We Offer:

• Professional corporate working environment.

• Fixed term job contract.

• Additional benefits.

Numer referencyjny: MS/2018/WRC/NR

Adecco Poland Sp. z o.o. należy do międzynarodowej korporacji Adecco S.A. - światowego... lidera wśród firm doradztwa personalnego, który posiada 5600 placówek w 60 krajach. W Polsce działamy od 1994 roku. Swoją wiedzą i doświadczeniem służymy w ponad 30 lokalizacjach na terenie kraju. W 2013 roku pracę dzięki Adecco Poland znalazło ponad 26 000 osób. Adecco Poland Sp. z o.o. jest Agencją Zatrudnienia nr 364.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
23/01/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Na czas określony
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca Grafika / Projektowanie