MS SQL Administrator

Poznań, wielkopolskie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Cyclad is an international consulting company operating in the IT/ICT sectors, providing outsourcing solutions for HR and IT services. For our client, British company specializing in remote technical support, we are looking for MS SQL Administrator.

Project information:

  • Industry: IT services
  • Type of project: development & design of database strategies
  • Location: center of Poznań
  • Project language: English & Polish
  • Type of contract: employment contract
  • Remuneration: 7 000-15 000 PLN gross (depending on the skillset)

Job specification:

  • Development and design of database strategies, system monitoring and improving database performance and capacity, and planning for future expansions
  • Maintaining and supporting all Production/QA/development MS SQL servers.
  • Administration, Design and Implementation of MSSQL Server environments (2008 R2, 2012, 2014 and 2016)
  • Responsibility for taking over and performing tasks and activities within the technology lifecycle, as well as consulting the customer
  • Implementation of system test / compatibility test / creation of test scenarios
  • Call service

Wymagania

Requirements:

  • Experience in SQL Server Replication especially with regard to scalability concerns, Backup/Recovery, Disaster recovery and planning.
  • Experience in Database Administration on Production Servers with server configuration, monitoring, performance tuning and maintenance with outstanding troubleshooting capabilities
  • Very good English spoken and written, German would be a benefit

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
20/05/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Średnie ogólnokształcące
Przedział wynagrodzenia:
7.000,00 zł - 15.000,00 zł / miesięcznie (Brutto)
Branża / kategoria:
Praca IT - Bazy danych