Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 16/10/2018.

Marketing Manager Rx - Global Pharmaceutical Company

Warsaw, mazowieckie

Michael Page

Opis stanowiska pracy

Marketing Manager will create, develop and implement brand strategy in order to maximise market share and revenue growth of diverse portfolio of Rx brands.

Client Details

Our Client is international, leading company in generic medicines with a strong market position in all major therapeutic areas. They provide millions of patients worldwide with high-quality and affordable pharmaceuticals. Due to further development in Poland and new commercial strategy we are looking for an experienced Marketing Manager to lead a broad portfolio of mature products.

Description

  • Assess the marketing mix products in entrusted category to evaluate cost effectiveness and results
  • Prepare and launch customer initiatives maximising product sales potential
  • Propose measures and improve promotional effectiveness
  • Manage and develop category portfolio
  • Monitor and control category promotional budgets and identify investments with the highest ROI
  • Ensure high sales planning accuracy
  • Facilitate and stream collaboration with field sales team and other teams cross-functionally
  • Analyse market trends and competition, identify opportunities and bring forward meaningful insights
  • Lead the transparent communication of product-related information
  • Follow compliance procedures and present excellent working standards

Profile

  • Minimum 7 years of marketing experience in pharmaceutical sector including managerial position in Rx business as must-have
  • Master degree or equivalent in Science, Marketing or Business Management
  • Commercial-wise and strategic approach - P&L management
  • Positive influencer with ability to encourage challenging stakeholders to join his or her reasoning
  • High change agility and flexibility
  • Excellent presentation skills
  • Ease at working in demanding, dynamic and ever-changing environment
  • Reliable partner in cooperation with regional and global marketing teams

Job Offer

  • Opportunity to join one of the biggest company on Polish and global markets
  • Work in an international environment with dozens of well-known brands being often leaders in their category
  • Possibility to develop the career with plenty of paths in complex structure

Światowy lider doradztwa personalnego, posiadający 164 biura w 34 krajach na całym... świecie. Ponad 35 lat doświadczenia pozwoliło nam wypracować skuteczne metody pracy oraz długą listę usatysfakcjonowanych Firm oraz Kandydatów. Nasi konsultanci zawsze posiadają doświadczenie biznesowe wyniesione z obszarów dla których rekrutują, znają środowisko oraz mechanizmy rządzące rynkiem. Połączenie wyspecjalizowanych konsultantów oraz globalnej bazy danych, sprawia, że działamy sprawnie i efektywnie, zawsze odpowiadając na potrzeby naszych Klientów.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
28/11/2017
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 5 do 10 lat
Min. wykształcenie:
Bez wykształcenia
Branża / kategoria:
Praca Medycyna / Służba zdrowia