Manual Tester with network skills

Kraków, małopolskie

Motorola Solutions Systems Polska Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

PROJECT DESCRIPTION

System Test Engineer position responsibilities include an active role in system level integration, acceptance testing & final system certification. Writing & execution of test scenarios. Support for a variety of system engineering projects. In this position the Systems Engineer builds complex IT networks (communication infrastructure implementing P25, TETRA and LTE standards), upgrades systems, performs root cause analysis to identify system design issues and validates solutions to complex problems.

WORK SPECIFICATION

Hot Desk x  Flexible hours

Open space Dress code x

GENERAL INFORMATION

  • Where - Kraków ul. Czerwone Maki 82
  • Emp. type - full-time
  • Computer - Notebook or Workstation
  • OS - Windows, Server Linux
  • Monitors - 2

WORK METHODOLOGY

  • JIRA TestRail
  • Agile management
  • Scrum SAFe

JOB PROFILE

  • MANUAL TESTING - 60%
  • REQUIREMENTS ANALYSIS - 10%
  • EQUIPMENT - 15 %
  • SELF DEVELOPMENT - 10%
  • TEST AUTOMATION - 5%

REQUIREMENTS

MUST HAVE

IP networks: protocols, configuration, debug. Test methodologies knowledge. Analytic skills. Focus on Quality. Attention to detail.

  • Education: Higher-technical BSc or MSc
  • English: Upper Intermediate

Wymagania

NICE TO HAVE

  • Telecommunication standards knowledge (TETRA, APCO25, GSM, UMTS, LTE).
  • Experience in radio communication systems (public safety systems preferred).
  • Scripting skills. Relevant job experience. Test management.

BONUSES

  • Private Health Care
  • Technical Communities
  • Training
  • CSR Events
  • Private Life Insurance
  • Sport events
  • Grill place
  • Volleyball field
  • Multisport/Social Fund
  • Free Coffeeand Fruits
  • Free Parking
  • Relocaton Package
  • 8 hours working day (30 minutes lunch break included)

Motorola Solutions jest liderem w branży telekomunikacyjnej, powstałym w 1928 roku.... Firma zatrudnia ponad 20 000 pracowników w 65 krajach i dostarcza produkty zarówno klientom biznesowym, jak i instytucjom rządowym.

Nasza czołowa pozycja w tych obszarach obejmuje obsługę komunikacji służb bezpieczeństwa publicznego od infrastruktury do aplikacji i urządzeń, takich jak komunikatory radiowe czy specjalistyczne przenośne urządzenia obliczeniowe dla przedsiębiorstw. Produkujemy zaawansowane urządzenia rejestrujące dane, takie jakie czytniki kodów kreskowych i RFID (identyfikacja za pomocą fal radiowych) dla biznesu. Dostarczamy profesjonalne i komercyjne radiotelefony na potrzeby różnych rynków, a z myślą o przedsiębiorcach detalicznych tworzymy również nielicencjonowane szerokopasmowe architektury i bezprzewodowe sieci lokalne (WLAN).

Nasz ośrodek w Krakowie, zatrudniający ponad 1000 osób, to jedno z czołowych centrów Motoroli na świecie. Główne jego części to:
Centrum Rozwoju Oprogramowania, gdzie tworzone są systemy komunikacyjno-radiowe w standardzie TETRA/APCO P25/LTE dla służb bezpieczeństwa publicznego, aplikacje współdziałające z tymi systemami oraz oprogramowanie radiotelefonów w standardzie TETRA.
Centrum Finansowe będące częścią globalnej sieci finansowych Shared Services, świadczących usługi księgowo-rozliczeniowe oddziałom Motorola Solutions na całym świecie.
Pomagamy ludziom pracować lepiej w ważnych momentach. To jest nasz cel.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
23/04/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Mniej niż 1 rok
Min. wykształcenie:
Wyższe inżynierskie
Praca IT - Programowanie / Analizy , Praca IT - Hardware / Information Systems , Praca IT - ERP , Praca IT - Bazy danych