Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 20/08/2018.

Logistics Analyst

Polska Centralna, mazowieckie

HAYS Sales & Marketing

Opis stanowiska pracy

Polska Centralna
NR REF.: 1109232

Our Client is an international automotive producer of components. Due to the start-up of a new factory in Poland company is looking for group of specialist reporting directly to manager of the Production Control & Logistics area in the new plant.
Currently we are looking for Logistics Analyst for them.
Place of work – Central Poland.

Logistics Analyst will be responsible for setup, evaluate and validate PC processes as required for ready to ship, manufacturing connections, suppliers readiness, material movement, ERP parameters and packaging on time. You will coordinate and monitor new launches for Production Control & Logistics. You will verify customer purchase orders received and input to ERP system by verify customer purchase orders, ensure all master data related with new launch set-up in ERP. Your target will be continuous improvement with performance, capability, customer specific requirements. You will be working closely with plant PC&L team on time with robust process deliverable. Ideal candidate should have experience in data, inventory analyses in production environment.

We need an experienced candidate with project management skills and structured problem solving skills. Alongside this you need to have excellent ERP system and Excel skills. English is a must. You will work in international business environment so you need to have ability to develop good working relationships with customers, suppliers & colleagues.

If you're interested in this role, click 'apply now' to forward an up-to-date copy of your CV, or call us now.
If this job isn't quite right for you but you are looking for a new position, please contact us for a confidential discussion on your career.

Dywizja skupia się na wyszukiwaniu najlepszych kandydatów z dziedziny marketingu,... sprzedaży i logistyki. Swoją ofertę kierujemy do firm z sektora dóbr konsumpcyjnych, sieci handlowych, sieci elektro, operatorów logistycznych, a także firm z sektora RTV/AGD.
Dywizja HAYS Sales & Marketing to zespół doświadczonych konsultantów, dla których najważniejsza jest dobra komunikacja z Klientem i skuteczność działań.
Naszymi Klientami są międzynarodowe korporacje oraz firmy lokalne. Wspieramy w rekrutacjach agencje reklamowe i public relations, agencje badania rynku i opinii oraz firmy świadczące usługi marketingu bezpośredniego. Naszym celem jest pozyskiwanie najlepszych specjalistów oraz menedżerów z sektorów, w których działamy. Nasi Klienci mogą również liczyć na aktualne dane na temat zmian i sytuacji na rynku pracy. Konsultanci HAYS Sales & Marketing dzięki stałemu kontaktowi z kandydatami są w stanie szybko odpowiedzieć na potrzeby Klientów na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
Konsultanci HAYS Sales & Marketing dzięki stałemu kontaktowi z kandydatami są w stanie szybko odpowiedzieć na potrzeby Klientów na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
17/08/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Branża / kategoria:
Praca Logistyka