Opis stanowiska pracy

- Clean-up of contracts’ data base (revision of contracting parties, contract type, term).
- Preparing weekly report on clean-up process.
- Help with contracts’ management.
- Support lawyers on daily tasks.

Wymagania

- internship in a legal department of international company or Law Firm,
- 4th or 5th year of Law faculty,
- fluency in spoken and written English,
- availability to work at least 20 hours per week,
- excellent computer literacy skills – including Microsoft Office, especially MS word and Excel,
- the ability to perform a high level of accuracy, positive attitude and you are a team player,
- the ability to work well under pressure and to tight deadlines.

Grupa DSV to jedna z wiodących firm z branży TSL (transport, spedycja, logistyka) na świecie.... Nasza główna siedziba znajduje się w Dani, pozostałe – w ponad 80 krajach świata.

W Polsce działają spółki: DSV ISS, DSV Road, DSV Air & Sea, DSV Solutions.

DSV ISS z siedzibą w Warszawie dynamicznie się rozwija. Zatrudniamy ponad 700 fantastycznych pracowników, ale ta liczba wciąż się zwiększa. Świadczymy usługi w obszarach:

· Finance,

· Fright Forwarding,

· Claims,

· Customs,

· Administration,

· Operational Shared Services,

· Global Commercial Organization,

· Global Accounts Support,

· IT.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
24/03/2019
Wymiar etatu:
Niepełny etat
Rodzaj umowy:
Praktyki / Staż
1
Min. doświadczenie:
Tylko praktyki
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Praca Praca dla studenta , Praca Praktyki / Staż , Praca Prawo / Prokuratura