Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 12/12/2017.

Junior Reference Data Specialist

Wrocław, dolnośląskie

Adecco Poland Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Core Job Responsibilities (but not limited to the below):

  • proactively understanding Customer Account opening;
  • understanding the business areas that the group supports and manage workflow based on Customer / Market priority
  • developing an understanding of the importance of the Data integrity of the function and action all requests with a control based mindset
  • conducting review of various control reports and take action as necessary;
  • building relationships with key users in order to foster outstanding relationship between Reference Data and other areas

Qualifications:

  • degree qualification - ideally in Banking, Finance, Accounting;
  • fluent English and effective communication with internal clients (verbal & written);
  • proficient in use of Microsoft Office including Outlook, Excel, Word and PowerPoint;
  • project management experience will be an added advantage;
  • proactive Team player, Excellent attention to details;
  • solid problem solving and analytical skills;

We Offer:

  • possibilities of proffesional development;
  • corporate working environment
  • fixed-term job contract
  • additional benefits as Multisport Card, private medical care etc.

Numer referencyjny: JRDS/WRC/11/2017/NR

Adecco Poland Sp. z o.o. należy do międzynarodowej korporacji Adecco S.A. - światowego... lidera wśród firm doradztwa personalnego, który posiada 5100 placówek w ponad 60 krajach. W Polsce działamy od 1994 roku. Swoją wiedzą i doświadczeniem służymy w ponad 50 lokalizacjach na terenie kraju. W 2015 roku pracę dzięki Adecco Poland znalazło ponad 60 000 osób.
Adecco Poland Sp. z o.o. jest Agencją Zatrudnienia nr 364.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
08/12/2017
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Na czas określony
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca Bankowość