Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 17/11/2018.

Junior AML/KYC Analyst with German language

Warszawa, mazowieckie

HRK S.A

Opis stanowiska pracy

A few facts that you should know about our client:

  • Scandinavian company
  • Shared Service Center based in the city center
  • No overtime! Work – life balance is a standard
  • You will join a new team of 18 people
Junior AML/KYC Analyst with German languageMiejsce pracy: Warszawa

Responsibilities:

  • Analyzing corporate customers' profiles and complex data to create KYC profiles and evaluate AML risk ratings (German market)
  • Analyzing alerts to identify potential suspicious activity
  • Evaluating AML/KYC information, writing recommendations
  • Close cooperation with AML/KYC team located in other European hub
  • Contact with customer via phone and email
  • Participation in processes improvement

Requirements:

  • University degree in Economics, Business Administration, Law or similar
  • At least a year of experience in banking sector
  • Understanding of AML/KYC compliance will be an advantage
  • Very good command of German language (min. B2 level) and fluent English language
  • Analytical skills and high level of accuracy and attention to details
  • Ability to process large volumes of tasks under time constraints
  • Team player with very good communication skills

HRK jest jedną z największych firm doradczych z obszaru zarządzania kapitałem ludzkim.... Posiadamy oddziały w Warszawie, Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu. Nasi konsultanci tworzą interdyscyplinarny zespół profesjonalistów.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
27/09/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca Finanse