Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 21/10/2018.

IT Sales Representative

Bytom, śląskie

Open-E Poland Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Responsibilities:

  • building strong relationships with existing or new customers over the phone and email, selling solutions and keeping them apprised of new and upgraded products and support services;
  • achieving sales targets in assigned territories;
  • managing and supporting of Channel Partners;
  • working closely with Channel Partners to ensure they successfully develop their relationships with major customers;
  • identifying and recruiting new Distributors, Value Added Resellers and Systems Integrators;
  • growing direct sales pipeline through lead generation and inside sales activities;
  • providing invitations and meeting follow-up for Open-E events, such as trainings, trade shows, road shows etc.;
  • following-up on inquiries generated through emails, website and marketing programs;
  • preparing product related sales plans;
  • working closely with the engineers to qualify prospects, answer pre-sales questions and conduct product demonstrations;
  • consistently logging and recording all outreach made in CRM, producing regular activity reports.

Requirements:

  • fluent in English;
  • at least one year of experience in the similar role – IT/technical business;
  • a professional sales approach with proven ability to meet and exceed sales targets;
  • ability to convey technical information clearly and provide analysis to help customers with buying decisions;
  • strong written and verbal communication skills and the ability to communicate and negotiate comfortably and effectively at all organizational levels;
  • flexible, enthusiastic, self-starter with strong organizational skills.

Nice to have:

  • knowledge of software development and IT technology business, including data storage;
  • experience with Distributors, VARs, Systems Integrators, end users and consultants.

Our offer:

  • permanent employment in software development company which uses latest IT solutions;
  • attractive sales bonus system;
  • friendly work environment in professional and experienced team;
  • internal product trainings and workshops;
  • private medical care and additional insurance;
  • comfortable office in easy to reach localization with free parking;
  • free access to company’s kitchen full of tasty coffee and tea.

Wymagania

Open-E, Inc. - apioneering leader and developer of IP-based storage management software with headquarters in the United States and Europe – is currently looking for a new member of Sales Team.

Open-E Inc. jest międzynarodową firmą posiadającą siedziby w Polsce, Stanach... Zjednoczonych i Niemczech. Jesteśmy jednym z liderów na rynku programowych rozwiązań do scentralizowanego zarządzania danymi. Zajmujemy się rozwojem oprogramowania do zarządzania pamięciami masowymi opartym na IP. Wspiera ono gamę protokołów NAS, iSCSI, Fibre Channel czy Infiniband poprzez blokową lub plikową transmisje danych.

Z powodzeniem wykorzystujemy technologie związane ze środowiskiem Linux, a programujemy w oparciu o języki Python, PHP oraz C. Postępujemy zgodnie z zasadami metodyki SCRUM, dlatego dostarczane przez nas rozwiązania są dopasowane do oczekiwań rynku i przyjazne dla użytkowników.

Nasz zespół tworzą ludzie otwarci nie tylko na nieustanne poszerzanie umiejętności, ale i na dzielenie się wiedzą. Niezmiernie ważna jest dla nas współpraca i budowanie pozytywnej atmosfery pracy, dlatego cenimy zaangażowanie oraz poczucie humoru. Kandydaci do pracy w Open-E muszą być ponadto zmotywowanymi i chętnymi do pracy fachowcami, którzy mają talent i pasję do stawiania czoła codziennym zawodowym wyzwaniom.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
08/08/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Mniej niż 1 rok
Min. wykształcenie:
Średnie zawodowe
Praca IT - Sprzedaż , Praca IT - Konsulting , Praca Obsługa klienta , Praca Sprzedaż - Account Management , Praca Sprzedaż - Przedstawiciele handlowi