Oferta wyróżniona

IT Project Manager (Logistic)

Warszawa, mazowieckie

ASTEK Polska

Opis stanowiska pracy

General responsibilities:

  • Manage all project resources to deliver large scale projects within agreed timescales and to agreed budgets
  • Undertake detailed project work, managing the project through all key stages from initiation to project closure
  • Prepare and maintain all required project documentation, such as project plans, budgets, risks and issue logs, change control forms, business requirements, specifications, test scripts, cutover plans, etc, to professional quality standards with weekly progress reporting
  • Prepare and deliver management presentations to internal and external customers in- line with business requirements
  • Maintain a good understanding of the business use of current and emerging technology and Logistics business practices
  • Provide logistics and business systems consultancy to internal and external customers
  • Manage service providers to ensure they consistently deliver high quality value for money solutions to agreed criteria and work within defined key performance indicators

Profile:

  • Minimum 2 years in IT project management role
  • Logistics experience with WMS experience (JDA)
  • Ability to fully document project progress
  • Experience with risk management
  • Experience with budget management
  • In-depth knowledge of project lifecycle
  • Proven analytical skills and attention to detail
  • Good documentation and resource control skills
  • Good project management skills
  • Good decision making skills
  • Planning skills
  • Ability to work with minimal supervision
  • Capability to work with all levels of management and communicate appropriately
  • Excellent verbal and written communication skills in English

ASTEK Polska to założony w 2007 roku oddział międzynarodowej Grupy ASTEK, specjalizujący... się w outsourcingu kadry IT i realizacji projektów informatycznych. Nasi Eksperci dostarczają innowacyjne rozwiązania, które przekładają się na wzrost efektywności biznesowej naszych Klientów.

ASTEK Polska przenosi na polski rynek sprawdzone rozwiązania z sektora IT, w oparciu o wieloletnie działanie Grupy ASTEK na arenie międzynarodowej. Dzięki zbieranemu od 1988 roku doświadczeniu z zakresu konsultingu IT oraz inżynierii oprogramowania zdobytemu w 13 krajach, jesteśmy ekspertami w outsourcingu IT.

Posiadamy bogate portfolio kompetencji technicznych oraz doskonale znamy specyfikę biznesu w różnych sektorach: bankowości, ubezpieczeń, telekomunikacji, hi-tech, farmacji, logistyki i innych. Obecnie zatrudniamy ponad 400 specjalistów IT, pracujących przy projektach w Polsce oraz za granicą.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
23/06/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Praca IT - Project Management , Praca IT - Kontrola jakości , Praca IT - Programowanie / Analizy , Praca IT - ERP , Praca IT - Hardware / Information Systems