IT Project Coordinator

Warszawa, mazowieckie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Project information:

  • Industry: Food company
  • Type of project: Global Infrastructure programs
  • Location: Warsaw Wola
  • Business trips: 10%
  • Remote work: flexible
  • Project language: English
  • Project length: indefinite
  • Assignment start date: ASAP (depending on candidate's availability)
  • Remuneration: 700 - 850 net/day on b2b; employment contract possible

Project scope:

  • Lead or support global GTI (Global Technology Infrastructure) Programs and Projects
  • Cooperate closely with dedicated GTI project teams in Central and in Regions
  • Manage stakeholders (CBS IT Managers and ITCC Managers) and ensure appropriate mobilization of CBS, ITCC and GTI resources needed to deliver the program
  • Manage dedicated Project Managers and coach them in their role as a PM
  • Consolidate status and alerts of the different projects to give the overall picture on the Program progress, issues and challenges
  • Manage escalation of alerts at Program level
  • Consolidate Program financials and manage project budget adjustments
  • Communicate on the progress of GTI Programs (Regional IS/IT meetings, IT Managers's meetings, etc.)
  • Expand the deployment toolkit with documents / report templates
  • Position will be mainly dedicated to the GTI global infrastructure programs: UbrIaaS and WANext:
  • UrbIaaS Program includes several datacenters consolidation projects leveraging Infrastructure as a Service (IaaS) where key challenges are business applications migration, simplify the operational model, increase security level, build global service and service cost optimization
  • WANext is also global scope program related to network providers optimization, decrease complexity and enable global NOC service

Competence demands:

  • Education: Master Degree (Management, Computer Science)
  • Professional experience:
  • o Min. 5 years of experience in IS/IT department with international exposure
  • o Min. 3 years of experience in Project Management
  • Analytical skills / Concept formalization and documentation
  • Ability to design and manage projects - Project Management
  • IT/IS, PM, ITIL certifications are valuable but not mandatory
  • Experience with global infrastructure programs, in particular knowledge in the field of data centers migration to the cloud (IaaS) and global network consolidation
  • Knowledge of ServiceNow
  • Fluent English
  • Knowledge of French or Polish is an advantage

We offer:

  • Stable long-term cooperation based on employment contract
  • Perks including among others medical care, Multisport card and possibility to participate in interesting events
  • Challenging work in a thought international environment and a great potential for personal development
  • Cooperation and possibility to exchange knowledge with a team of professionals from a global company

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
03/03/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 5 do 10 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Praca IT - Hardware / Information Systems , Praca IT - Konsulting , Praca IT - Project Management