IP Routing Integration Engineer

Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie

ALTEN Polska

Opis stanowiska pracy

Description:

Network Integration Engineer is responsible for technical implementation of IP routing projects that are executed by the Network Services Delivery Center NSDC. Is in charge of design validation testing , network acceptance testing, providing technical procedure (MOPs) , configuration templates and node specific configuration, acts as subject matter expert in IP/MPLS domain in all parts of the solution – access, aggregation, core , working with NOKIA PM/TPMs/Design/NPI teams to ensure successful project
delivery.

Main tasks:

  • Setup LAB environment and execute design validation tests , FAT, SAT, TAT, RG, NRG
  • Work with ION Network design to build test plans and strategy, MOP’s and any kind of technical
    documentation as defined by project SoW
  • Produce configuration templates and node specific configuration covering basic setup, routing, MPLS,
    security, redundancy, qos, accounting and services
  • Implementation/Integration/migration of IP/MPLS equipment and solutions as defined by SoW, design
    and MOPs
  • Troubleshoot network/SW/HW issues encountered during network touch activities
  • Work closely with IP technical support teams (TAC, R&D, Design)
  • Work with NSDC Front Door team to review effort estimations, scope of works, technical risks associated in delivery of IP routing projects
  • Responsible for improvement initiatives, issues handling, technical knowledge sharing
  • Work closely with ION project management community to address technical matters
  • Liaise with product units on issues found and product roadmaps
  • Attend important projects technical activates (PoC, FOA and rollout kick off)
  • Run NSDC internal technical calls
  • Produce customer project related technical process documentation and presentations.

We offer:

  • Stable and long-term cooperation
  • Certification and training opportunities
  • Possibility to choose type of contract (B2B also)
  • Benefit package (MultiSport card, Medicover, MyBenefit)
  • Unlimited growth and development opportunity
  • Relocation support & relocation package

Wymagania

Requirements:

  • Minimum of 5 years of telecom experience in IP/MPLS domain
  • Advance practical knowledge of IP technical solutions – IPV4, IPV6, routing and switching, ipmpls, services
    l2 vpn, l3 vpn , vll – epipe, apipe, cpipe, qos, multicast, bng
  • Hands-on in configuring routers/switches with Command Line Interface , Alcatel-Lucent, Cisco, Juniper
  • Alcatel Lucent NRS2 certification will be a plus
  • Cisco, Juniper network specialist certification will be a plus
  • Good practical knowledge of 5620 SAM (NE integration, SW upload & upgrade, backups) alarm monitoring and interpretation

Jesteśmy częścią ALTEN Group, skupiającej na całym świecie ponad 33 000 specjalistów z... dziedziny Inżynierii oraz IT. Realizujemy najbardziej innowacyjne projekty technologiczne dla branż: kosmicznej, lotniczej, motoryzacji, finansowej, bezpieczeństwa i obronności, medycznej, energetycznej oraz przemysłu kolejowego i morskiego. Tworzymy zespół pasjonatów technologii, którzy udowadniają, że ALTEN jest światowym liderem usług konsultingu inżynieryjno-technologicznego. Na co dzień bardzo ważna jest dla nas nieformalna, miła atmosfera. Zależy nam na dzieleniu się wiedzą, pomysłami i otwartością na innych.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
03/04/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Na okres próbny
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe inżynierskie
Praca Elektronika / Telekomunikacja , Praca IT - Hardware / Information Systems , Praca Inżynieria