Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 12/12/2018.

Frontend Developer ReactJS

Warsaw, mazowieckie

ALTEN Polska

Opis stanowiska pracy

We can write a lot about what kind of company ALTEN Polska is and why it is worth to work with us. We appreciate your time, so we will be happy to tell you everything during recruitment interview. We are part of the international ALTEN Group, which brings together over 28,000 outstanding IT and Engineering specialists around the world to deliver the most innovative technology projects to our Business Partners (the most recent passenger aircraft? Sure! Advanced systems for the largest corporations? Of course! Maybe space industry? Well ... yes!). We create the team of professionals and we are proud to say that ALTEN is the world leader in engineering and technology consulting services.

We are seeking Frontend Developer who will join a new crteated team in a Sturtup Company (Fintech sector)

Position: Frontend Developer ReactJS
Location: Warsaw or remote

Main tasks
• Design and development of frontend services
• Working with cutting-edge technologies in an agile environment
• Searching for the best ways to develop and ship new ideas
• Taking ownership of important components and continuously working to improve
them
• Evaluating different approaches and methodologies in development

We offer
• Stable and long-term cooperation
• Possibilty to work remotely
• Certification and training opportunities
• Possibility to choose type of contract (B2B also)
• Benefit package (MultiSport card, Medicover, MyBenefit)
• Unlimited growth and development opportunity
• Opportunity to work with a leading provider of engineering and technology
consultancy in Europe (ALTEN Group)
• Relocation support & relocation package

Wymagania

Requirements
• 3+ years of experience as Frontend Developer
• Proven experience in implementing ReactJS
• A keen interest in researching and applying new technologies
• Familiarity with test frameworks and are used to testing while coding
• A keen eye on security in your implementations
• Excellent communication skills in English

Wiele możemy napisać o tym, jaką firmą jest ALTEN Polska i dlaczego warto z nami współpracować.... Cenimy jednak Twój czas, więc chętnie opowiemy Ci o tym na rozmowie rekrutacyjnej.

Jesteśmy częścią międzynarodowej grupy ALTEN skupiającą na całym świecie ponad 28 000 wybitnych specjalistów z dziedziny Inżynierii oraz IT, którzy realizują najbardziej innowacyjne projekty technologiczne dla naszych Partnerów biznesowych (najnowsze samoloty pasażerskie? Jasne! Zaawansowane systemy dla największych korporacji? Oczywiście! To może jeszcze przemysł kosmiczny? Cóż…tak!). Zespół, który tworzymy, to profesjonaliści, którzy z zaangażowaniem i znajomością potrzeb rynku codziennie udowadniają, iż grupa ALTEN jest światowym liderem usług konsultingu inżynieryjno-technologicznego. W pracy bardzo ważna jest dla nas atmosfera, którą sami tworzymy. Zależy nam na dzieleniu się wiedzą, otwartości oraz pomysłowości.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
25/09/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca IT - Konsulting , Praca IT - Programowanie / Analizy