ETL Consultant

00-872 Warszawa, mazowieckie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

In Cyclad we work with a top international IT services provider in order to boost their potential in delivering outstanding, cutting edge technologies that shape the world of the future. We are currently looking for specialists for a company specializing in optimizing sales performance using analyzes and solutions based on artificial intelligence. We are looking for ETL Consultant.

Project information:

  • Industry: data analytics solutions in retail
  • Type of project: transferring of ETL processes to the new BI platform, delivering BI management and analytical information in e-commerce
  • Location: Warsaw (Śródmieście)
  • Remuneration: 500-700 PLN net +VAT (B2B)
  • Project language: English

Wymagania

Project scope:

  • Analyzing and documenting requirements (both functional and non-functional)
  • Problem determination and workaround resolution and root cause analysis
  • Implementing additional functionalities in the existing solutions
  • Tracking and reporting of issues using online tools and processes
  • Maintaining documentation
  • Software deployment and configuration for our clients

Requirements:

  • Excellent English - spoken and written
  • Superb work ethics
  • Understanding of SQL and Database concepts
  • Basic understanding of the SDLC
  • Basic understanding of a language like Python or C#
  • Ability to capture and document requirements

We offer:

  • Competitive salary
  • Work in multinational and multidisciplinary team environment
  • Opportunity to learn high-end business support technologies
  • Additional benefits (Medical care, Life insurance etc.)

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
08/12/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Liczba wakatów:
3
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Średnie zawodowe
Przedział wynagrodzenia:
10.000,00 zł - 14.000,00 zł / miesięcznie (Brutto)
Branża / kategoria:
Praca IT - Bazy danych , Praca IT - Konsulting , Praca Inne