DevOps Engineer

Kraków, małopolskie

HRK S.A.

Opis stanowiska pracy

Join our team and be involved in projects which provide traders with low cost access to foreign exchange markets. DevOps Engineer will be responsible for raising the bar on service quality through automation and process leadership.

DevOps EngineerMiejsce pracy: Kraków

Responsibilities:

  • Tasks automation in the software lifecycle
  • Providing technical support and automation within end to end deployment and operations
  • Work closely with product and engineering teams to deliver new systems and software into production
  • CI/CD implementation

Requirements:

  • Minimum 3 years of experience in software development / Devops
  • Knowledge of implementing CI/CD
  • Experience with deploying containers (Kubernetes, Docker or similar)
  • Experience with PowerShell or Bash
  • Good understanding of underlying infrastructure (encryption, TCP/IP stack, networking, servers)
  • Fluand English
  • AWS / Azure (nice to have)

Benefits:

  • Private healthcare
  • Multisport card
  • Life insurance
  • Luch voucher
  • Yearly bonus ( 10% of yearly salary)
  • International, interesting projects

HRK jest jedną z największych firm doradczych z obszaru zarządzania kapitałem ludzkim.... Posiadamy oddziały w Warszawie, Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu. Nasi konsultanci tworzą interdyscyplinarny zespół profesjonalistów.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
15/05/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe inżynierskie
Branża / kategoria:
Praca IT - Programowanie / Analizy