Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 13/11/2018.

DevOps Engineer

Katowice, Gliwice, śląskie

Euvic Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Must have:

  • Experience with AWS
  • Knowledge about the CI/CD processes
  • Knowledge about container technologies (Docker, Kubernetes, AWS ECS)
  • Knowledge about Linux
  • Knowledge about Git
  • Good English skills

Nice to have:

  • Experience with Terraform/AWS CloudFormation
  • Experience with scripting languages (Python, Bash)
  • Knowledge about .Net and .Net Core
  • Knowledge about security best practices on AWS
  • Knowledge about SQL/NoSQL

Responsibilities:

  • Deploying, configuring and maintain AWS components
  • Implementing and maintain the CI/CD processes
  • Implementing of monitoring, alerting and logging on AWS
  • Provisioning of new environments using Terraform/AWS CloudFormation
  • Identify and improve redundant manual processes with automation

Oferujemy usługi projektowania architektury i dostarczania wysokowydajnych rozwiązań... w oparciu o platformy firmy Microsoft. Dysponujemy bardzo kompetentnym zespołem architektów i programistów oraz dojrzałym procesem wytwarzania oprogramowania.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
10/11/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Bez doświadczenia
Min. wykształcenie:
Średnie zawodowe
Praca IT - Programowanie / Analizy , Praca IT - Project Management , Praca IT - Kontrola jakości , Praca IT - Hardware / Information Systems , Praca IT - Bazy danych