Dziękujemy za korzystanie z infoPraca. Data wydruku 15/08/2018.

Desktop Support Engineer (2nd Line Support)

Poznań, wielkopolskie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

For our client, one of the World’s biggest companies providing IT security solutions worldwide in four domains of expertise: Cyber Security, Financial Crime, Communications Intelligence and Digital Transformation, we are looking for Desktop Support Engineer.

Job specification:

  • Supporting users both locally and remotely, providing support to staff at all levels of the organization on tasks including installation, repair and upgrade of end user hardware and software, server and network equipment support, new staff induction training, and managing meeting rooms and associated equipment.
  • Providing Desktop support at Poznan office.
  • Providing hands-on and phone-based troubleshooting support.
  • Responsibility for maintaining the state of our meeting rooms and Self-Service AV equipment.
  • Administration of Active Directory.
  • Providing 2nd line diagnostic support for Laptops, Desktops, Smartphones, Tablets, Monitors, Thin Clients and Audio Visual hardware.
  • Processing incidents, service requests and problems within clearly defined processes aligned to ITIL best practice.
  • Managing assets in CMDB.
  • Liaison with Company’s global Helpdesk, Application Support Team and Infrastructure Support Teams to ensure that incidents are escalated and resolved within the defined Service Level Agreements.
  • Contribute to the maintenance and creation of process and support documentation.
  • Occasional overtime, out of hours work and the flexibility to work at other locations is required from time to time.

Wymagania

Requirements:

  • Experience at least two of: MCITP, A+, Network +, MCDST.
  • Experience of Desktop Support working in a busy IS Department or other relevant work experience.
  • Experience of Infrastructure technologies such as Windows Server products, Virtual Infrastructure, LANs, TCPIP, VPN’s, Linux / Unix / Solaris /AIX etc would be beneficial but is not essential.

We offer:

  • Challenging work in a dynamic international environment and great potential for development
  • Cooperation and possibility to exchange knowledge with a team of professionals from global company
  • Rich package of benefits including private medical care, life insurance, Multisport card
  • Relocation package for those who comes from different cities or from abroad
  • Participation in numerous interesting events and trips
  • Permanent employment opportunities

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
16/07/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Zasadnicze zawodowe
Praca Inne , Praca Instalacje / Utrzymanie / Serwis , Praca Inżynieria