Desktop Services Specialist

Warszawa, mazowieckie

HAYS IT & Telecom

Opis stanowiska pracy

Warszawa
NR REF.: 1112871

For our Client - world-wide leader in health, beauty, and an outstanding business opportunity for Independent Business Owners we are currently looking for qualified Candidates for the position of Desktop Services Specialist.

• Location: Munich, Germany
• Job type: B2B Contract
• Rate: Client is open for propositions
• Start date: November/December 2018

Responsibilities:

• Technical support for internal customers
• Maintenance and administration of the IT environment
• Technical analysis and implementation of IT solutions
• Hardware and Standard Software Support:
• Administration of the European Microsoft Windows Desktop-PC environment

Qualifications:

• Understanding Microsoft Active Directory and GPO
• Microsoft Windows (Desktop and Server Operating Systems - Windows 7, 10)
• Microsoft Office Standard Software Products (Word, Excel, PowerPoint, Access, Vision, Project, Publisher)
• Microsoft Windows Server 2008, 2012, 2016 (basic)
• English skills in speech and writing
• Advanced communication skills

We offer:

• Benefits: medical and sport package
• Attractive salary
• A lot of interesting challenges in collaboration with great team
• Opportunity to boost for career

Dywizja skupia się na kompleksowej obsłudze firm z sektora telekomunikacji oraz... technologii informatycznych. Nasza oferta usług rekrutacyjnych skierowana jest przede wszystkim do producentów oprogramowania i rozwiązań hardware'owych, integratorów, firm świadczących usługi informatyczne, call center oraz operatorów i dostawców usług telekomunikacyjnych. Obsługujemy również działy IT w firmach, m.in. z branży finansowej,produkcyjnej i FMCG.
Prowadzimy rekrutację na wymagające stanowiska specjalistyczne i kierownicze. Nasza praca oparta jest na branżowym doświadczeniu konsultantów oraz dogłębnej i aktualnej wiedzy o rynku pracy w sektorze informatycznym i telekomunikacyjnym. Bogata sieć kontaktów z najlepszymi specjalistami w dziedzinie IT i telekomunikacji pozwala nam prowadzić rekrutację nawet z dnia na dzień.
Realizując usługi dla naszych Klientów, koncentrujemy się na dostosowaniu usługi do rzeczywistych potrzeb Klienta i przedstawieniu najlepszych kandydatów na dane stanowisko.
FINDING THE PEOPLE WHO MAKE A DIFFERENCE
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
09/12/2018
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Branża / kategoria:
Praca IT - Programowanie / Analizy