Database Administrator

00-872 Warszawa, mazowieckie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Cyclad is an international consulting company operating in the IT/ICT sectors, providing outsourcing solutions for HR and IT services

For Our client – a British company that develops online financial services – we are looking for a DBA

Project information:

  • Industry: Financial
  • Location: next to Pole Mokotowskie
  • Remote work: depending on the skill, 1-2 days a week
  • Project language: English
  • Type of contract: B2B/employment contract
  • Remuneration: 12k- 18k net +VAT

Project scope:

  • Setup detailed monitoring infrastructure for multiple MS SQL Server databases
  • Maintain high performance of MS SQL Server databases
  • Constantly look for optimisation opportunities and put them in place
  • Identify and eliminate bottlenecks and risk
  • Provide reports on performed actions in a way allowing to measure progress

Wymagania

Skills & Experience Required:

  • Have in-depth experience in supporting SQL Server versions 2008 R2 / 2012 / 2014 and 2016/17
  • Expert knowledge and skills with database backups, restores and maintenance activities against large databases.
  • Ability to optimise SQL Server Instances based on best configurations.
  • Extensive experience of Troubleshooting and resolving database related issues.
  • Experienced with and Supported SQL Server High Availability and Disaster Recovery implementations that include Failover Cluster Instances, Availability Groups, Database Mirroring, Replication and Log Shipping.
  • Extensive and advanced knowledge of scripting with T-SQL
  • Develop PowerShell scripts for database related activities and automation.
  • Experience with managing and troubleshooting SQL Server Integration Services and Reporting Services.
  • Supporting SQL Server instances hosted on VM Ware.
  • Experience working with Windows server, including Active Directory.

Nice to have:

  • Microsoft SQL Server Certification: MCSE Data Platform
  • Experience with MySQL a distinct advantage
  • Knowledge of cloud based environment, ideally AWS.
  • Exposure to monitoring tools such as SentryOne, Zabbix and Splunk.

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
10/04/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Średnie zawodowe
Przedział wynagrodzenia:
12.000,00 zł - 18.000,00 zł / miesięcznie (Brutto)
Branża / kategoria:
Praca IT - Bazy danych