Data Integration Developer

02-672 Warszawa, mazowieckie

DSV Global Transport and Logistics (eng)

Opis stanowiska pracy

  • Develop data transformation using mapping tools.
  • Carry out tests to ensure the code meet the requirements.
  • Set up connectivity with customers.
  • Analyse and update existing data flow for customers.
  • Advise the business analysts on technical issues.
  • Create and update the technical documentation.

Wymagania

  • very good English skills,
  • one year experience in data exchange between IT systems (like reporting, data cleansing, Data Warehouse)
  • basic knowledge of some communication protocols e.g. (s)FTP, HTTP(s), AS2
  • basic knowledge of XML, CSV and positional flat files,
  • skills in SQL,
  • experience in working in Agile and/or Scrum Framework
  • attention to details and quality of work,
  • ability to share and co-work in development projects.

Grupa DSV to jedna z wiodących firm z branży TSL (transport, spedycja, logistyka) na świecie.... Nasza główna siedziba znajduje się w Dani, pozostałe – w ponad 80 krajach świata.

W Polsce działają spółki: DSV ISS, DSV Road, DSV Air & Sea, DSV Solutions.

DSV ISS z siedzibą w Warszawie dynamicznie się rozwija. Zatrudniamy ponad 700 fantastycznych pracowników, ale ta liczba wciąż się zwiększa. Świadczymy usługi w obszarach:

· Finance,

· Fright Forwarding,

· Claims,

· Customs,

· Administration,

· Operational Shared Services,

· Global Commercial Organization,

· Global Accounts Support,

· IT.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
24/03/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Średnie ogólnokształcące
Branża / kategoria:
Praca IT - ERP , Praca IT - Programowanie / Analizy