Data Base Manager (m/f)

Warsaw, mazowieckie

Michael Page

Opis stanowiska pracy

Data Base Manager will be a business owner of IT Databases on the Business Support Systems and Operations Support Systems platforms. The role will be responsible for managing the IT platforms, warehousing and reporting of data and network KPIs and preparation of analyses to optimise the network operations and usage.

Client Details

Our client is a well-known and worldwide Company, founded in 1999 with over 45 000 of employees.

Description

  • Business Responsibility for CRM System Management,
  • Management of BSS platform Common Service and Product Catalogue, Order Management, Trouble ticketing system as well as Customer/Partner Portal and Field Service management,
  • Coordinate Data Warehouse, Business Intelligence, analysis of KPIs, SLAs, budget, and managerial dashboard/reports about Network and Service Operations.

Profile

  • Technical/IT University degree,
  • Very good knowledge of /BI systems, strong MS Office skills,
  • Open minded and ready to take a responsibility of maintenance of IT platform,
  • Experience in data mining, preparation of analysis and conclusions on basis of existed data.

Job Offer

  • International environment,
  • Competitive salary,
  • Benefits package.

Światowy lider doradztwa personalnego, posiadający 164 biura w 34 krajach na całym... świecie. Ponad 35 lat doświadczenia pozwoliło nam wypracować skuteczne metody pracy oraz długą listę usatysfakcjonowanych Firm oraz Kandydatów. Nasi konsultanci zawsze posiadają doświadczenie biznesowe wyniesione z obszarów dla których rekrutują, znają środowisko oraz mechanizmy rządzące rynkiem. Połączenie wyspecjalizowanych konsultantów oraz globalnej bazy danych, sprawia, że działamy sprawnie i efektywnie, zawsze odpowiadając na potrzeby naszych Klientów.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
14/08/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 5 do 10 lat
Min. wykształcenie:
Bez wykształcenia
Branża / kategoria:
Praca IT - Bazy danych