Business Development Director (Media)

Warszawa, mazowieckie

ManpowerGroup Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Main responsibilities:

  • Building business development strategy in field of media services for B2B market
  • Achieving established business goals
  • Recognizing market opportunities and sourcing of new business
  • Preparing and presenting tenders for both commercial and public clients
  • Developing and maintaining long term relations with clients
  • Efficiently managing clients’ budgets
  • Managing a team of 20 experienced co-workers

Your profile:

  • At least 5 years of experience in creating and implementing integrated media strategies
  • Advanced (B2/C1) English skills
  • Substantial knowledge about the media market and its main participants
  • Substantial knowledge about marketing activities including market analysis
  • Familiarity with marketing trends and innovative technological solutions
  • Practical knowledge and experience with B2B sales tactics
  • Experience in managing an interdisciplinary team
  • Enterpreneurship, ingenuity and solution - oriented mindset
  • Excellent interpersonal skills

We offer:

  • Attractive salary
  • Homely work environment
  • Professional growth
  • Possibility to influence the company’s development
  • Social benefits
  • Company car

Permanent job offer.

ManpowerGroup, światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy, od 2001 roku... wspiera swoich klientów i kandydatów w Polsce poprzez sieć blisko 70 agencji rozmieszczonych na terenie całego kraju. Organizacja oferuje unikalne usługi z obszaru HR dla firm i kandydatów, poprzez wachlarz swoich marek: ManpowerGroup™ Solutions, Manpower® oraz Experis™. Usługi ManpowerGroup w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą oraz outplacement.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
15/08/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 5 do 10 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe magisterskie
Praca Marketing / PR / Social Media , Praca Praca w mediach / dziennikarstwo