Business Analyst

Kraków, dolnośląskie

HAYS IT & Telecom

Opis stanowiska pracy

Kraków
NR REF.: 1120809

As a Business Analyst, you will play a major role in designing, developing, deploying and supporting business critical data pipelines, reporting and dashboards for Global Search Company. You will be tasked with solving challenging business problems that our users face daily.

Your future responsibilities include:
  • Staying in touch with business partners
  • Engaging and understanding customer requirements.
  • Building and maintaining dashboards
  • Working closely with Program managers to translate business requirements into technical solutions
  • Collaborating with the developer team on innovative solutions
  • Investigating unexpected results
  • Implementing reports using e.g. latest SQL cloud-based technologies, web-based tools etc.
  • Identifying improvement options for data storage, handling and product design

We require:
  • BS degree in Computer Science or related technical field, or equivalent practical experience.
  • English language proficiency (min. C1 level)
  • Deep Experience with data visualization tools
  • Ability to design, build and monitor ETL processes.
  • Experience analysing data to get valuable insights.
  • Knowledge and experience of relational and nonrelational databases
  • Strong understanding of BI technologies and their application including database warehousing and dashboarding experience.

We offera chance to work on cutting edge technology in a collaborative, exciting and fast-paced environment.

Dywizja skupia się na kompleksowej obsłudze firm z sektora telekomunikacji oraz... technologii informatycznych. Nasza oferta usług rekrutacyjnych skierowana jest przede wszystkim do producentów oprogramowania i rozwiązań hardware'owych, integratorów, firm świadczących usługi informatyczne, call center oraz operatorów i dostawców usług telekomunikacyjnych. Obsługujemy również działy IT w firmach, m.in. z branży finansowej,produkcyjnej i FMCG.
Prowadzimy rekrutację na wymagające stanowiska specjalistyczne i kierownicze. Nasza praca oparta jest na branżowym doświadczeniu konsultantów oraz dogłębnej i aktualnej wiedzy o rynku pracy w sektorze informatycznym i telekomunikacyjnym. Bogata sieć kontaktów z najlepszymi specjalistami w dziedzinie IT i telekomunikacji pozwala nam prowadzić rekrutację nawet z dnia na dzień.
Realizując usługi dla naszych Klientów, koncentrujemy się na dostosowaniu usługi do rzeczywistych potrzeb Klienta i przedstawieniu najlepszych kandydatów na dane stanowisko.
FINDING THE PEOPLE WHO MAKE A DIFFERENCE
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
20/05/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
1 rok
Min. wykształcenie:
Policealne
Branża / kategoria:
Praca IT - Programowanie / Analizy