Opis stanowiska pracy

4-13-53855

For our Client, dynamically growing, international IT/Telco company, we are looking for an experienced Bid Manager.

Responsibilities:
- Manage formal sales proposal to prospects and customers and all opportunities within the region and across EMEA
- Provide potential and current clients with excellent customer service in terms of time and quality
- Final customer documentation management
- Act as a coach for leading sales staff and virtual team

Wymagania:
- Min. 5 years of experience within proposal management in Telco/ IT field
- Fluent English
- Proficiency in Microsoft Word, Excel and PowerPoint, Prince2 or similar
- Shipley training or APMP certified
- Ability to work to tight deadlines and resilient under pressure
- Understanding of the bid process

Korzyści:
- International work environment
- Possibility for further development within the company
- Attractive benefit package
- Stable employment
- Work for well-known brand

Ostatnia aktualizacja:
07/07/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Bez doświadczenia
Min. wykształcenie:
Wyższe magisterskie
Praca Sprzedaż - Account Management , Praca Sprzedaż - Przedstawiciele handlowi , Praca Call Center / Telemarketing