Application Engineer

Warszawa, mazowieckie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Project information:

  • Industry: Travel (airlines), Software
  • Type of project: Application management, bug fixing, integration of custom solutions for German carrier
  • Location: Warsaw (West Station, al. Jerozolimskie)
  • Business trips: 10%
  • Remote work: 20%
  • Remuneration: 880 - 1040 PLN/day net on b2b
  • Project language: English
  • Project length: end 2021
  • Contract length: indefinite
  • Assignment start date: since 09.2019

Project scope:

  • Maintenance, bug fixing and development of new features of a core, large scale online booking platform for a largest German airline
  • Analyzing and integrating components and functionalities to facilitate performance of a tailored solution
  • Analyzing and investigating incidents from functional and technological overhead angle
  • Communicating with internal and external stakeholders to solve problems
  • Continuous integration and unit testing of solutions (Karma, Jasmine, Protractor)
  • Peer programming and shadowing to back up 3 main streams of the solution

Requirements:

  • Experience in large scale application management and support (min 3 years)
  • Experience with Java 6, Spring 3, JavaScript, Angular4, JQuery, HTML, GIT
  • Experience with dev ops methodologies, unit tests and integration tests
  • Continuous Integration experience
  • Good communication and problem solving skills
  • Ability to analyze and assess technology and functionalities
  • Very good English - contact with international teams on a daily basis, French or German is huge advantage.
  • Nice to have: Redux, JSP, React, TypeScript, JIRA, Confluence, Bitbucket, Jenkins

We offer:

  • Stable long-term cooperation based on employment contract or b2b
  • Perks including among others medical care, Multisport card and possibility to participate in interesting events
  • Challenging work in a thought international environment and a great potential for personal development
  • Cooperation and possibility to exchange knowledge with a team of professionals from a global consulting company
  • Super comfortable, creative space in the heart of Warsaw
  • Induction in a beautiful region of Maritime Alps - accommodation, flights etc. provided

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
11/08/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca IT - Konsulting , Praca IT - Programowanie / Analizy