Analyst Payroll (Replacement contract)

Kraków, małopolskie

Adecco Poland Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

Responsibilities for:

  • End to End payroll process for one/several markets/countries in Europe;
  • Reviewing and controlling Process all payroll related payments to employees, Tax Authorities and Social Security Office;
  • Compliance & Employee Support;
  • Process all payroll related journal entries into the general ledger;
  • Prepare monthly tax returns for wage taxes;
  • Single point of contact for the business partners (i.e. - HR and Finance)
  • Financial Analysis and planning : able to calculate impacts of law changes in term of social security, benefits, tax wages;

Qualifications:

  • Intermediate level Excel skills including the ability to manipulate data accurately and the ability to create meaningful reports;
  • Experience at turning raw data into meaningful reports for different audiences;
  • Hands-on experience of data entry and data validation with an ability to carry such tasks out with a high level of discipline and accuracy;
  • Great communication skills in English, both spoken and written (German, French, Italian, Spanish, Portuguese etc. also advantageous)
  • Positive/can do attitude;
  • Partnering skills - with HR and Finance;
  • Good judgment and confidentiality;
  • Meets challenging deadlines under pressure and balance multiple priorities;

Desired Skills:

  • Fair communication skills in the language of the country(ies) payroll support to enable reading of local legislation and updates;
  • Experience with ADP GV (SAP payroll)
  • Experience in a multinational remuneration environment.

Benefits:

  • Competitive market salary;
  • A Chance to work for one of the leaders in "Great Place to Work" ranking;
  • Package of benefits.
Approximate duration of assignment: 6 months, possible extension - depending on needs.

Please note that we will contact only selected candidates.

Numer referencyjny: 21/01/2019/ARC/KB/AP

Adecco Poland Sp. z o.o. należy do międzynarodowej korporacji Adecco S.A. - światowego... lidera wśród firm doradztwa personalnego, który posiada 5600 placówek w 60 krajach. W Polsce działamy od 1994 roku. Swoją wiedzą i doświadczeniem służymy w ponad 30 lokalizacjach na terenie kraju. W 2013 roku pracę dzięki Adecco Poland znalazło ponad 26 000 osób. Adecco Poland Sp. z o.o. jest Agencją Zatrudnienia nr 364.   Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
25/02/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Na czas określony
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca Audyt / księgowość / kontrola skarbowa