Accountant with Swedish

Warszawa, mazowieckie

Cyclad Sp. z o.o.

Opis stanowiska pracy

  • Responsible for IFRS specific accounting areas in the region (e.g. inventory, intercompany, treasury, GL, legal, legacy, fixed assets and pension accounting).
  • Translate IFRS to Local GAAP and advice on complex matters or questions related to the IFRS subject.
  • Identify opportunities to improve and automate processes and controls and drive continuous improvement.
  • Intercompany Accounting (report/review and solve IC mismatches).
  • Analyze Balance Sheet (BS), Profit & Loss (P&L) figures and variances.
  • Review and potentially adjust reports (A-Forms) in HFM.
  • Assure that month end closing deadlines are met.
  • Makes sure governance structure is applied, monitor adherence to internal control requirements.
  • Daily interaction with GBS organization.
  • Drive standardization across BUs in the region and guards the integrity and quality of the delivered accounting in the specific accounting area.
  • Contribute to projects that require IFRS expertise and have an impact on accounting (e.g. SAP rollout, integration of legal entities)

  • Fluent English and Swedish, both verbal and written.
  • 3+ years of experiences in accounting with specific deep expertise in IFRS areas, and capable of analyzing complex processes and issues (2nd or 3rd accounting job).
  • Master degree in Economics or Accounting / Chartered Accountant.
  • Excellent communication skills.
  • Ability to work and delegate work (in accordance with operations team lead) under severe time pressure during month-end closures and continuously retain ’an eye’ for the details.
  • Able to plan, coordinate and assign IFRS work to analysts (in accordance with operations team lead).
  • Good understanding of the taxes, VAT, tax declarations, statistical reporting to the tax authorities etc.

  • Educational sponsorship
  • Laptops Monitors
  • Home office - several times per month
  • Medical package
  • Modern and colorful office
  • Integration events
  • Career mobility
  • Colourful culture

Cyclad to międzynarodowa firma konsultingowa działająca w branży IT/ICT i dostarczająca... sprawdzonych rozwiązań w zakresie usług informatycznych, rekrutacji oraz outsourcingu kadr i projektów IT.

Zakres naszych usług obejmuje Outsourcing Kompetencyjny, Outsourcing IT, Usługi Rekrutacyjne, Poszukiwanie Pracowników oraz Software House, czyli dedykowane usługi programistyczne wspomagające każdą z obsługiwanych przez nas gałęzi biznesu. Nasza oferta dostępna jest również w modelu Nearshore / Offshore.

Specjalizujemy się w czterech dziedzinach: kompleksowej obsłudze infrastruktury IT, bezpieczeństwie informatycznym, programowaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz w systemach ERP. Umiejętności naszych pracowników wykraczają jednak znacznie poza te ramy, dzięki czemu naszym Klientom umożliwiamy redukcję kosztów, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz usług najlepszych dostępnych na rynku specjalistów.

Misją Cyclad jest dostarczanie najwyższej jakości usług przy zachowaniu partnerskich relacji zarówno z naszymi Klientami, jak i pracownikami. Dlaczego? Ponieważ na sukces Cyclad składają się nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie i ich zaangażowanie.
  Rozwiń

Ostatnia aktualizacja:
09/07/2019
Pełny etat
Rodzaj umowy:
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca Audyt / księgowość / kontrola skarbowa