Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A.

Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A.

Ćmielów, świętokrzyskie

Prezentacja firmy

Branża / kategoria:
Produkcja
Liczba pracowników:
860

Prezentacja firmy

Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. to największa fabryka porcelany cienkościennej w Europie. Powstała w wyniku połączenia dwóch spółek - Zakładów Porcelany „Ćmielów” Sp. z o.o. i Porcelany „Chodzież” S.A. To połączenie bogatej historii i niepowtarzalnego designu dwóch najstarszych fabryk porcelany. Polskie Fabryki Porcelany \"Ćmielów\" i \"Chodzież\" S.A. tworzą unikatowe przedmioty, dbając przy ich wykonaniu o najmniejszy detal, kładąc nacisk na kunszt ręcznego wykonania i zdobienia. Kolekcje „Ćmielowa” to powrót do źródeł poprzez odtwarzanie najstarszych, jedynych w swoim rodzaju, kolekcjonerskich fasonów tradycyjnej porcelanowej zastawy stołowej w nowym ekskluzywnym wydaniu.

Polskie Fabryki Porcelany wchodzą w skład grupy kapitałowej Wistil (do której należą również Zakłady Porcelany Stołowej \"Lubiana\" S.A.) i są właścicielem trzech marek: „Ćmielowa”, „Chodzieży” i \"Ćmielów Design Studio\". Klasyczny i tradycyjny „Ćmielów”, słynie z historycznych zestawów porcelany, które trafiają do monarchów i głów państw na całym świecie, elegancka i funkcjonalna „Chodzież” oraz zupełnie nowy „Ćmielów Design Studio”, wytyczają linię współczesnej porcelany. Wszystkie trzy marki łączy najwyższa jakość oferowanych produktów. Ćmielów Design Studio implikuje natomiast nowe, twórcze podejście do porcelany, czerpanie z doświadczenia i potencjału utalentowanych projektantów z całego świata.

Początki ćmielowskiej fabryki sięgają 1790 roku, kiedy miejscowy garncarz Wojtas założył w Ćmielowie manufakturę produkującą garnki gliniane i fajans. W 1838 roku w fabryce rozpoczęła się produkcja porcelany. Do współpracy byli zapraszani tak znakomici projektanci, jak Wincenty Potacki czy Bogdan Wendorf, autor sławetnej Kuli. Obecny katalog produktów „Ćmielowa” tworzy kilkanaście fasonów, podzielonych według serii wzorniczych. Linię Classic reprezentują serwisy: Bolero, Lwów, Pułaski, Feston, Rococo oraz Vega – nowość w ofercie. Linię Design: Quebec, Akcent, Happa, Yvonne. Linię Koneser natomiast serwisy do kawy i herbaty: Empire, Płaski i Kula.. Uzupełnienie oferty stanowią figurki i galanteria porcelanowa. Wszystkie produkty można nabyć w sklepie firmowym producenta w Ćmielowie, w punktach sprzedaży, hurtowni porcelany oraz w sklepie on-line na stronie internetowej: www.sklep.porcelana.com.pl.

Początki chodzieskiej fabryki sięgają 1852 roku, kiedy w posiadanie jednego z obecnych budynków zakładu weszli kupcy Hermann Müller i Ludwik Schnorr. Początkowo, fabryka produkowała naczynia fajansowe, w 1896 roku rozpoczęła się produkcja porcelany. Obecny katalog produktów „Chodzieży” tworzy kilkanaście fasonów. Wszystkie zostały zaprojektowane przez projektantów zakładowego Ośrodku Wzornictwa, którego korzenie sięgają początków działalności firmy. Na ofertę składają się komplety porcelany podzielone według serii wzorniczych. Styl klasyczny reprezentują serwisy: Iwona, Astra, Berni, Romantica, Kamelia, Laura, Rita, Venus. Styl nowoczesny: Koliber, Kropla, Point, Twister. Styl awangardowy: Future, Kalla, Noa.