Wordpress Developer / Web Developer

American Spirit Sp z o. o.

30-048 Kraków, małopolskie

Opis stanowiska pracy

We are a web health company with over six websites having a total of more than two million visitors every month. Our ultimate goal is to help save thousands of lives this year by providing free health resources online.

Job Description

We are seeking a WordPress Developer responsible for both back-end and front-end development. This position requires a combination of programming skills (namely PHP, HTML5, CSS3, and JavaScript) and aesthetics (understanding element arrangements on the screen, the color and font choices, and so on).

Experience with the responsive and adaptive design is strongly preferred. Also, an understanding of the entire web development process, including design, development, and deployment is preferred.

Responsibilities

  • Designing and implementing new features and functionality
  • Implementation of the best Search Engine Optimization techniques and practices
  • Establishing and guiding the website’s architecture
  • Ensuring high-performance and availability, and managing all technical aspects of the CMS
  • Helping formulate an effective, responsive design and turning it into a working theme and plugin.

Skills and Qualifications

  • Good understanding of front-end technologies, including HTML5, CSS3, JavaScript, jQuery
  • Experience building user interfaces for websites
  • Experience designing and developing responsive design websites
  • Comfortable working with debugging tools like Firebug, Chrome inspector, etc.
  • Ability to understand CSS changes and their ramifications to ensure consistent style across platforms and browsers
  • Ability to convert comprehensive layout and wireframes into working HTML pages

Your Profile

  • Proven experience with a range of web development technologies ranging from front to back-end
  • Knowledge of Search Engine Optimization techniques and practices
  • Good English, both spoken and written
  • Strong problem-solving skills
  • Enthusiastic and self-motivated
  • Highly organized and able to prioritize tasks efficiently
  • Excellent attention to detail
  • Ability to learn swiftly and pivot when needed to tackle new problem areas

We offer:

  • Competitive salary
  • Young and vibrant international working environment
  • Opportunity to grow with a stable, well-positioned international company

PL:

Jesteśmy firmą zajmującą się stronami o tematyce zdrowotnej. Posiadamy sześć serisów, które co miesiąc odwiedzają ponad dwa miliony użytkowników. W tym roku naszym nadrzędnym celem jest ocalenie zdrowia tysięcy ludzi poprzez zapewnienie im darmowej pomocy zdrowotnej online.

Opis pracy:

Szukamy WordPress Dewelopera, znającego zarówno back-end, jak i front-end, a także potrafiącego edytować motywy i wtyczki. Dlatego wymagamy wiedzy na temat języków: PHP, HTML5, CSS i JacaScript oraz zmysłu i wyczucia estetycznego.

Wymagamy również doświadczenia przy tworzeniu zaawansowanych, responsywnych stron.

Obowiązki:

  • Design oraz implementacja rozwiązań na stronach
  • Implementacja SEO
  • Czuwanie nad architekturą strony
  • Wykorzystanie maksymalnego potencjału CMSa

Umiejętności i kwalifikacje, których wymagamy:

  • Zrozumienie i umiejętność zastosowania technologii opartych na HTML5, CSS3
  • Udokumentowane doświadczenie komercyjne przy tego rodzaju projektach
  • Umiejętnośc obsługi narzędzi typu Firebug, Chrome inspector itp.
  • Umiejętność sprawnego realizowania projektów za pomoca HTML i CSS
  • Bardzo dobra znajomość PHP
  • Znajomość zasad oraz implementacji SEO
  • Płynne posługiwanie się językiem angielskim, zarówno w pismie, jak i w mowie
  • Bardzo dobre umiejętności rozwiązywania problemów
  • Entuzjazm i motywacja
  • Bardzo dobra organizacja pracy
  • Przywiązywanie dużej wagi do detali
  • Gotowość do uczenia się nowych rzeczy w ramach nowych wyzwań

Prezentacja firmy

We are an online health company working towards improving the lives of o... Rozwiń

Dodatkowe informacje

Ostatnia aktualizacja:
28/01/2017
Wymiar etatu:
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Na czas nieokreślony
Liczba wakatów:
1
Min. doświadczenie:
2 lata
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Wynagrodzenie
5 500PLN - 13 500PLN / Monthly (Brutto)
Premie, dodatki:
Bonus system
Branża / kategoria:
Praca Internet / e-commerce