MS Exchange Engineer

LeasingTeam Sp. z o.o.

Katowice, śląskie

Opis stanowiska pracy

Responsibilities:

- preparation and migration of clients’ mailboxes to Microsoft cloud – Office 365;
- reporting, communication, testing and troubleshooting in 24h/5d pattern.

Wymagania

Requirements:

- At least 5 years of experience in IT area;
- Good knowledge and experience in Microsoft Exchange Server (2007 - 2013) area;
- Good knowledge and experience in Windows Server;
- Good knowledge and understanding of Powershell;
- Good knowledge of network protocols such as DNS, SMTP etc.;
- Basic knowledge of Office 365 solution including migrations to Exchange Online;
- Very good English;
- Attention to details;
- Ability to work on night shifts;
- Experience and comfort in working in an international environment;
- Strong interpersonal skills.

Prezentacja firmy

LeasingTeam Group to największa w kraju grupa spółek doradztwa pe... Rozwiń

Dodatkowe informacje

Ostatnia aktualizacja:
13/01/2017
Wymiar etatu:
Pełny etat
Rodzaj umowy:
Na czas określony
Liczba wakatów:
1
Min. doświadczenie:
Od 3 do 5 lat
Min. wykształcenie:
Wyższe licencjackie
Branża / kategoria:
Praca IT - Bazy danych