Control Engineer - PLC Programmer

Sii Sp. z o.o.

Łódź, łódzkie

Miejsce pracy: Łódź

Zatrudniając ponad 2500 inżynierów, Sii jest liderem wśród dostawców usług IT i inżynierii. Zatrudniamy ludzi z pasją i pracujemy dla najlepszych!

Aktualnie poszukujemy:

Miasto: Łódź
170124-67E12
Zadania
  • Preparation of technical specifications
  • Autonomously software programming for automation systems (PLC, visualisations, bus systems, drive systems)
  • Commissioning plants
  • Fault analysis
  • Support of the production process, providing technical assistance
  • Documentation
Pożądany profil
  • Minimum 1 year of work experience related to control systems and/or industrial robots
  • Good knowledge of Siemens and/or Allen Bradley (RA) PLC’s
  • Ability to read and create technical documentation and project documentation including requirement definitions, functional design specifications and test documentation
  • Ability to produce good quality application software programs for PLC and industrial robots
  • University degree (preferably in Automatics and Robotics)
  • Very good knowledge of English
  • Open to work abroad
  • Teamwork
  • Very good interpersonal and communication skills

Oferujemy

  • Cooperative atmosphere awarded with – „Great Place to Work in Poland 2015, 2016",
  • Participating in projects  in different sectors like banking, payment,
  • IoT, mobile or Machine to Machine
  • Self-development supported by internal technical trainings, knowledge sharing meetings, e-learning
  • Private health care, Multisport package, Group Life Insurance, access to sport and hobby meetups organized by the company
  • Stable and flexible employment form – B2B or permanent contract
  • Warm and friendly atmosphere; multiple integration trips, common celebration of company’s successes
  • Special bonuses for recommending an IT specialist

Zainteresowane osoby zachęcamy do przesłania CV na adres

rekrutacja-lodz@pl.sii.eu

wraz z niżej zamieszczoną zgodą na przetwarzanie danych osobowych:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sii Sp. z. o. o., Al. Niepodległości 69, 02-626 Warszawa, zawartych w złożonych przeze mnie dokumentach, w tym na przetwarzanie ich w przyszłości - dla celów związanych z procesem rekrutacji. Niniejszą zgodę składam dobrowolnie i oświadczam, że zostałem poinformowany o uprawnieniach przysługujących mi na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2016r. poz. 922 z późn. zm.)"

Uprzejmie informujemy, że skontaktujemy się tylko z wybranymi Kandydatami.

Aplikuj poprzez przycisk znajdujący się po prawej stronie